2016 Results

Bucks County (9/24/2016):
2nd Annual Bucks County Dragon Boat Festival
A Major Final 4th Place

2:12.76 (Time Trials)

2:12.51(Semis)

2:24.26(Finals)

Mercer (9/17/2016):
10th Annual Walgreens Mercer County Dragon Boat Festival
A Minor Final 6th Place (500m), B Major Final 3rd Place (200m)

2;18.63 (500m Time Trials)

2;18.91 (500m A Minor Final)

0:56.53 (Time Trials)

0:56.45 (B Major Final) 

Hartford (8/20/2016):
16th Annual Riverfront Recapture Dragon Boat Festival
B Major 1st Place
2:22.01 (Time Trials)

1:59.53 (Semi-Finals)
2:02:57 (A Final)

New York (8/6/2016-8/7/2016):
26th Annual Hong Kong Dragon Boat Festival

USDBOC Open: 500m 2nd Place
1:14.20 (Time Trials)

DQ (250 Finals)
2:43.12 (500 Finals) 

 

USDBOC Mixed: 500M B Final 6th Place, 250m A Final 5th Place
2:45.40 (500 Time Trials)
2:51.87 (500 B Finals)
1:27.17 (250 Time Trials)
1:25.03 (250 A Finals)

Women's Invitational: 3rd Place 
1:31.50 (Time Trials)
1:40:30 (+5s penalty) (250m Final)

Senior's Invitational: 2nd Place
1:34:00 (250 Final)

Corporate Youth:
1:37.93 (+5s penalty)

Montreal (7/9/2016-7/10/2016):
5th Annual International Dragon Boat Montreal Challenge & Cultural Festival
Mixed Results: Division 1 C 5th Place, Division 1/2 B/A 8th Place (2K)

2:13:66 (Time Trials) Video 1 Video 2

2:10.61 (Semi-Finals) Video
2:12.73 (Finals) Video
10:16.84 (2K)
Open Results: Division 1 B 4th Place (500m), Division 1 A 10th Place (2km)

2:10.61 (Time Trials) Video

2:12:85 (Semi-Finals) Video 1 Video 2

2:11.01 (Finals) Video 1 Video 2
9:46.15 (2K) 

Baltimore (6/25/2016):
8th Annual Baltimore Dragon Boat Challenge
B Major 2nd Place, 4th Overall 2K
2:20.88 (Time Trials)
2:22.97 (Semi-Finals)
2:18.30 (Finals)
8:04:06 (2K)

Philadelphia (6/4/2016):
10th Annual Independence Dragon Boat Regatta
A Minor 1st Place:
2:05.45 (Time Trials)

2:04.93 (Semi-Finals)
2:03.62 (Finals)

Indoor Regatta (4/2/2016):

16th Annual ERDBA Indoor Regatta

Open Women, 1000m Group 1 - Eri Miyasaki: 1st Place (5:56.4)
Open Women, 500m Group 3 - Eri Miyasaki: 1st Place (2:49.2)

Open Women, 500m Group 1 - Lily Lin: 2nd Place (2:53.6)
Open Women, 500m Group 4 - Sho Fujisawa: 3rd Place (2:42.0)

Open Women, 250m Group 5 - Sho Fujisawa: 3rd Place (1:14.7)
Open Men,  1000m Group 1 - Terence (Tek) Li: 1st Place (4:32.1)
Open Men: 500m Group 3 - Terence (Tek) Li: 3rd Place (2:04.7)

Open Men, 500m Group 1 - Yevgeniy Romin: 3rd Place (2:22.9)
Open Men, 250m Group 2 - Yevgeniy Romin: 5th Place (1:06.5)
Open Men, 500m Group 1 - Hai Gee Ku: 6th Place (2:48.8)

Open Men: 250m Group 2 - Hai Gee Ku: 7th Place (1:13.5)

Open Men: 500m Group 3 - Jesse Mui: 1st Place (2:02.5)
Open Men: 250m Group 4 - Jesse Mui: 1st Place (0:56.4)

Collegiate Men, 500m Group 2 - Wardell Lee: 2nd Place (2:05.8)
Collegiate Men, 250m Group 3 - Wardell Lee: 2nd Place (0:55.2)

Collegiate Women, 500m Group 2 - Katie Peck: 2nd Place (2:42.5)
Collegiate Women, 250m Group 2 - Katie Peck: 3rd Place (1:13.9)

500m Mixed Group - Eri Miyasaka, Wardell Lee, Terence (Tek) Li, Katie Peck: 4th Place (2:26.0)
500m Mixed Group - Jesse Mui, Lily Lin, Sho Fuijsawa, Yevgeniy Romin: 7th Place (2:35.0)

 

2015 Results

San Francisco (9/19-9/20/2015):
20th Annual Kaiser Permanente San Francisco International Dragon Boat Festival

2:14.05 (Recreation/Competitive Time Trial) - 500m 

2:14.14 (Recreation/Competitive Quarter Final) - 500m

2:13.70 (Recreation Semi Final) - 500m

2:18.38 (Recreation Grand Final) - 500m - 4th Place

Mercer (9/12/2015):

9th Annual Walgreens Mercer County Dragon Boat Festival

2:14.73 (Time Trial) - 500m

2:16.44 (A Consolation Final) - 500m - 1st Place

0:57.02 (Time Trial) - 200m

0:59.06 (A Consolation Final) - 200m - 2nd Place

9:54.86 (A Final) - 2,000m - 6th Place

7th Overall Finisher

Hartford (8/16/2015):

15th Annual Riverfront Recapture Dragon Boat Festival

2:29.89 (Time Trial) - 500m

10:25.88 (Final) - 2,000m - 4th Place

0:54.83 (B Division Final) - 200m - 2nd Place

2:17.37 (B Division Final) - 500m - 1st Place

New York (8/8-8/9/2015):
25th Annual Hong Kong Dragon Boat Festival
Wall Street Dragon/Jade Asian Restaurant - Heritage Mixed Blue

3:23.25 (Time Trial) - 500m

3:18.06 (Final) - 500m - 4th Place

2:02.07 (Time Trial) - 250m

Women's Invitational: 
1:55.5 (Time Trial) - 250m

HK Anniversary:

1:38.9 (Time Trial) - 250m

Senior Invitational:

1:29.33 (Final) - 500m - 2nd Place

USDBOC Mixed:

2:54.03 (Time Trial) - 500m

2:54.30 (USDBOC Mixed Blue Final) - 500m - 1st Place

1:29.23 (Time Trial) - 250m

1:28:00 (USDBOC Mixed Red Final) - 500m - 5th Place

Toronto (6/20-6/21/2015):
27th Annual Toronto International Dragon Boat Festival

E Division 5th Place:

2:15.23 (Time Trial 1)

2:18.19 (Time Trial 2)

0:53.83 (International A 200m Final)

2:08.73 (E Division Final)

Phily (6/6/2015):
9th Annual Independence Dragon Boat Regatta

A Major 4th Place: 

2:00.070 (Time Trials)

1:57.744 (Semi-Finals)

2:00.771 (Finals)

Indoor Regatta (3/21/2015):
15th Annual ERDBA Indoor Regatta 

Collegiate Women - 500m Class 1 - Audris Wong: 3rd Place (3:04.6)

Collegiate Women - 250m Class 2 - Audris Wong: 4th Place (1:23.1)
Collegiate Men - 500m Class 2 - Wardell Lee: 1st Place (2:01.1)

College Men - 250m Class 2 - Wardell Lee: 1st Place (0:53.3)

Open Men - 500m Class 5 - Jesse Mui: 2nd Place (2:06.3)

Open Men - 250m Class 5 - Jesse Mui: 2nd Place (0:57.2)

Open Women - 500m Class 4 - Eri Miyasaki: 6th Place (3:17.7)

Open Women - 250m Class 4 - Eri Miyasaki: 4th Place (1:24.2)

Senior Women - 500m Class 3 - Eileen Chin: 2nd Place (3:03.0)

Senior Women - 250m Class 3: Eileen Chin: 2nd Place (1:22.1)

Senior Men - 500m Class 1 - Lewis Ben Lau: 4th Place (2:21.9)

Senior Men - 250m Class 1 - Lewis Ben Lau: 2nd Place (1:04.6)

 

2014 Results

Orlando (10/18/2014):
8th Annual Orlando International Dragon Boat Festival
1st Place Mixed B Division 500m

 

Mercer (9/13/2014):
8th Annual Lake Mercer Dragon Boat Festival
2nd Place Mixed A Division 500m, 3rd Place Mixed A Division 2,000m, 4th Place Mixed A Division 200m; 2nd Place Overall

Hartford (8/17/2014):
14th Annual Riverfront Recapture Dragon Boat Festival
4th Place Mixed B Division 500m; 5th Place Mixed B Division 200m

Hawaii (8/16/2014):

2014 International Haari Boat Festival

Grand Champions

New York (8/8-8/9/2014):
24th Annual Hong Kong Dragon Boat Festival

USDBOC 3rd Place Mixed Blue 200m
USDBOC 3rd Place Mixed Red Division 500m
USDBOC 4th Place Overall

Heritage Green - 500m (WSD Masters) - 2nd Place

Toronto (6/20-6/21/2014):
26th Annual Toronto International Dragon Boat Race Festival
6th Place Mixed International Championship; 6th Place Mixed E Division 500m

Ithaca (7/12/14):
9th Annual Finger Lakes Dragon Boat Festival

2nd Place Mixed A Division 500m; 2nd Place Mixed A Division 2,000m

Philly (6/7/14): 
8th Annual Independence Dragon Boat Regatta
3rd Place Mixed A Divison 500m 

Indoor Regatta (3/22/2014):

14th Annual ERDBA Indoor Regatta

Senior Men - 1000m Class 1 - Ben Lau: 4th Place

Senior Men - 500m Class 1 - Ben Lau: 3rd Place

Collegiate Men - 500m Class 2 - Wardell Lee: 2nd Place

Collegiate Men - 250m Class 2 - Wardell Lee: 3rd Place

Collegiate Women - 250m Class 1 - Audris Wong: 3rd Place

Premier Women - 500m Class 1 - Lily Lin: 1st Place

Premier Women - 250m Class 1 - Lily Lin: 2nd Place

Premier Men - 500m Class 4 - Jesse Mui: 2nd Place

Premier Men - 250m Class 4 - Jesse Mui:1st Place

©2016 by NYWSD

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon